Till klubbstyrelse/auktionsföreståndare om Samlamera

SFF-medlemmar och SFF:s föreningar har förmånen att sälja filatelistiskt material på sajten Samlamera utan några avgifter. För att lyckas med en bra klubbauktion kommer här några enkla tips.

Första tipset – Börja i god tid

Börja i god tid att förbereda er auktion. I dag är det bara två av landets föreningar som utnyttjar Samlamera regelbundet fullt ut med alla Samlameras funktioner till sina auktioner. Det är Jönköpings Filatelist-Förening och Nordhallands Filatelistförening. Som jag har skrivit många gånger tidigare, så hjälper vi till inom Samlameragruppen för att komma igång med era klubbauktioner på Samlamera.

Men först är det viktigt att inventera sina egna resurser inom klubbens auktionsgrupp. Allt tar sin tid och att påbörja en auktion tidigt är också ett bra tips.

Andra tipset – Bilder på objekten ett måste

Jönköping och Kungsbacka lägger in bilder på ALLA objekt, fotografering sker även av samlingar och partier.

Det var Kungsbacka som tipsade Jönköping att man får ett bättre försäljningsresultat vid fotografering av ALLA objekt. När det gäller partier så kan man ju bara fota delar av objektet. Engagera flera i din förening till klubbens arbete, så kan man också hjälpas åt med bilderna.

I Jönköping och Kungsbacka är vi mellan 6–8 personer som jobbar med auktionen.

Lägg upp det material som går att sälja

När det gäller singelobjekt så ska det vara av ”bättre” art, alltså bör det vara säljbart och inte ha för höga utrop. Annars får man lägga dessa objekt i partier etc.

Samlamera är unik på så sätt att man kan beskriva ett objekt i fem olika kategorier. Ofta använder man tre kategorier för ett svenskt frimärke: Landskap, emission och motiv.

Det gäller alltså att lägga in material i flera olika kategorier, då når man ett större antal spekulanter.

Tydlig beskrivning

Var noga med beskrivning av objekten, använd en enhetlig text och skriv gärna in olika sökord under rubriken ”sökbara ord”. Dessa ord är sedan sökbara på Samlamera.

Skicka e-post till era kunder

Skicka gärna e-post till klubbens kunder och inkludera en länk till er auktion på Samlamera. Då ökar du intresset för att bjuda på er auktion. Ibland kan vi också uppmärksamma er auktion på Samlameras nyhetsbrev.

Samlamera har verktyg för import via excel

När det gäller klubbauktioner har föreningen oftast även en tryckt katalog. Då måste auktionsmaterialet skrivas in i ett excelark och sedan sorteras så att auktionskatalogen går att läsa i en logisk ordning. Då har man ju redan halva jobbet gjort för Samlamera, det som återstår är bra att komplettera excelfilen med sorteringskoder och bild-id. från skanningen. Samlamera kan ha upp till 5 bilder på ett objekt samt även länk till klubbens hemsida.

Är Samlamera Sveriges billigaste och bästa auktionssystem?

Ja – Det billigaste auktionssystemet är det ju, för det är kostnadsfritt.

Om Samlamera är det bästa svenska auktionssystemet kan jag inte svara på, men ni får alla dessa fina funktioner helt utan kostnad.

Allt detta ingår bland annat i Samlameras auktiondel:

  • Funktion för att lyfta in auktionsfilen till Samlamera via excel
  • Funktion för att masskopiera bilder till Samlamera
  • Funktion för att mata in ”salens” slutpriser på Samlamera via excel
  • E-post till klubben när första budet är lagt (valfritt)
  • När bud lämnas via Samlamera visas budet inklusive. klubbens förs.provison
  • E-post skickas till budgivaren om någon annan bjuder mer
  • Auktionslista till auktionsdagen med alla buden och budgivare
  • Vid avslutad auktion skickas automatiskt vinnarbud till alla som köpt objekt
  • Vid avslutad auktion kan man publicera en resultatlista automatiskt
  • Fakturor produceras automatiskt efter auktionen, passar i ett fönsterkuvert
  • Restlista/restobjekt kan läggas ut efter auktionen med en knapptryckning
  • En flexibel följesedel (faktura) finns vid restförsäljning
  • Inlämnarredovisning till de olika inlämnarna
  • Registervård i samband med till exempelvis felbeskrivna objekt
  • Spärra en köpare – med mera

Samlamerakurs framöver

Söndagen den 19 mars i år genomfördes en Samlamerakurs i Jönköping. Kursen samlade ett 15-tal deltagare. Om det finns intresse av en kurs i dina trakter, hör av dig till oss.

Vid frågor mejlar du till Samlameragruppen: samlamera.sff@gmail.com

Texten är producerad Hans-Ove Aldenbrink TEL 0706 95 88 88, 0705 38 47 72, 036-37 88 88

Box 78, 564 22 Bankeryd   E.post   hoa@aljodata.se

AUGUSTI 2017

Posta en kommentar

En enda kommentar
  1. Kjell skriver:

    ”JFF har ännu en stämpelauktion på Samlamera som slutar den 21/8.”

    Tydligen gäller det bara LYXstämplar från Handstämplar? Jag fann inte en enda maskinstämpel, då jag sökte. Det är lite illa att kalla det ”Stämpelauktion” med de kriterierna. Det finns många, mycket andra stämplar än dessa ”tillverkade LYXstämplar”. När ska filatelisterna, auktionisterna upptäcka att Postnord har ändrat sitt sätt, att makulera frimärken. ”Det Nya Brevnätet” visade redan 1996 lite på hur Posten tänkte. Frimärke ska enl. dem själva till 90 % stämplas i maskinerna.

    Samlarna vill tydligen fortfarande ha ”tillverkade LYXstämplar” ? ? ?

Drivs av Wordpress, av Cynatic