Fina resultat på Postiljonens vårauktion

– Årets första auktion blev en fantastisk filatelistisk fest, kommersa från Postiljonen efter dess vårauktion 18–19 mars.

Mycket fina priser noterades på bland annat Danska Västindien, Finland, Tyska Riket och framförallt på Indriði Pálssons Islandssamling. Budgivningen var livlig och telefonerna gick varma i Öresundshusets egen auktionslokal.

Här är några höjdpunkter:

Internationell vårauktion:
Objekt 129, Grönland, brevkort med 20 och 70 öre Schultz tillsammans med 1 kr. € 5 200
Objekt 190, DWI, postfriskt 16-block av14 cent. € 15 000
Objekt 225, DWI, marginalexemplar av lösenmärke 10 cent. € 1 650
Objekt 260, Finland, brev med 10 dubbelt porto till Sverige med 32 penni. € 25 000
Objekt 494, Sverige, 20 öre luftpost vattenmärke krona. € 1 600
Objekt 519, Sverige, färgprov 40 öre Gustav V. € 2 800
Objekt 732, Tyska riket, 20-block av 1/4 groschen. € 10 000

Orört handlarlager från gammalt sterbhus:
Objekt 983, Storbritannien, € 7 000 (utrop € 1 500)
Objekt 989, Italien, € 4 800 (utrop € 250)
Objekt 996, Sovjetunionen. € 13 500 (utrop € 1 000)

Indriði Pálssons Stor Guld-belönade samling klassiskt Island, del 1:
Objekt 2025, Island, inrikesbrev med 4 skilling och vacker stämpel. € 90 000
Objekt 2032, Island,brev till Köpenhamn med 16 skilling. € 130 000
Objekt 2046, Island, postkort tilläggsfrankerad med 5 aur blå. € 35 000
Objekt 2083, Island, utrikesbrev sänt till USA med 20 aur och ”SHIP LETTER” stämpel. € 17 000

Priserna är exklusive provision

Komplett resultatlista finns på www.postiljonen.com

Exempel från Postiljonens vårauktion

Posta en kommentar

Drivs av Wordpress, av Cynatic